Pozývame Vás na koncert hudobného zoskupenia Middle European Quintet (USA/HU/AT/CZ/SK), ktorý sa uskutoční v piatok 29.9. o 20:00 hod. v Art Jazz Gallery. Táto zostava je zárukou jedinečného a neopakovateľného hudobného zážitku.

Zostava:

Andy Middleton (USA) – soprano, tenor saxophone

Kálmán Oláh (HU) – piano

Klemens Marktl (AT) – drums

Tomáš Baroš (CZ) – bass

Lukáš Oravec (SK) – trumpet

 

Andy Middleton

Je americký saxofonista venujúci sa ako jazzovej, tak aj klasickej hudbe. Narodil sa v Pensylvánií a vyrastal v hudobníckej rodine. V 9 rokoch začal hrať na saxofón a neskôr študoval na Univerzite v Maiami. Od roku 1991 nahral 9 albumov v spolupráci s hudobníkmi ako  Ralph Towner, Dave Holland, Kenny Wheeler, Renee Rosnes, Jamey Haddad, Joey Calderazzo a Alan Jones. V roku 2006 sa presťahoval do Viedne, kde vyučuje to na Hudonej univerzite. Spolupracuje s hudobníkmi ako Billy Hart, Maria Schneider, Richie Beirach, Renee Rosnes, Randy Brecker a mnohí iní.

andy

Kálmán Oláh

Narodil sa v Budapešti. Je absolventom Konzervatória Bélu Bartóka. Vyhral veľa cien v Maďarsku, ale aj v zahraniči vrátane  Great American Jazz Piano Competition v Jacksonville vo Floride. Je zakladateľom Tria Midnight a vystupuje pravidelne v Taliansku, Francúzsku, Španielsku, Belgicku a Nemecku. Je veľmi všetstranný umelec a stále hľadá nové formy sebavyjadrenia. Kálmán Oláh Sextet a Kálmán Oláh Trio dostali v roku 1995 a 2006 cenu Franza Liszta od maďarskej vlády. Kálmán Oláh je tiež držiteľom ceny Thelonious Monk International Jazz Composer. Jeho výherná kompozícia “Always” je jeho prvým americkým debutom.

kalman

Klemens Marktl

Bubeník, kapelník, skladateľ a aranžér Klemens Marktl sa narodil v Rakúsku. Potom, čo študoval klasickú hru na klavír vo veľmi mladom veku, objavil Klemens Marktl svoju vášeň hrať pre bicie nástroje. Študoval ich v Rakúsku, Haagu, Amsterdame a New Yorku s Carlom Allenom, Ralphom Petersonom, Gregom Hutchinsonom, Ariom Hoenigom, Johnom Rileyom a veľa inými. V rokoch 1997 až 2003 žil Klemes v Holandsku kde pracoval ako profesionálny bubeník na medzinárodnej jazzovej scéne. V januári 2003 nahral svoje prvé debutové CD s názvom “THE CHALLENGE”. Nahral ho s jazzovými velikánmi ako George Garzon, Seamus Blake, Aaron Goldberg, Chris Cheek, Matt Penman, Johannes Weidenmueller, Barry Harris a Jesse van Ruller.

klemens

Tomáš Baroš

Tomáš “Kaštan” Baroš se narodil v roku 1985 v Teplicích. Jeho prvou hudobnou inšpiráciou bol jeho otec, uznávaný trumpetista, Julius Baroš. Ku kontrabasu sa dostal v 12 rokoch a o 2 roky neskôr dosiahol prvý úspech na celoštátnej klasickej súťaži v Trutnově, kde vyhral. V rokoch 2000 až 2005 študoval hru na kontrabas na Pražskom konzervatóriu. Od roku 2006 spolupracuje s rozhlasovým big bandom Gustava Broma a v mnohých ďalších projektoch ako sú: CZ-SK big band Matúša Jakabčica, Ondřej Štveráček kvartet, Ida Kelarova a Jazz famelia, Radovan Tariška folklore to jazz, Zeuritia, Petr Beneš kvartet, Kaunis five, Miroslav Hloucal kvartet, Gipsy.cz, Lukáš Oravec kvartet, Harry Sokal free tenors a Roman Jánoška Jazz consort. V súčasnosti sa radí medzi nejvyhledávanejších kontrabasistov nielen v Čechách, ale aj na Slovensku a angažujú ho tiež zahraniční umelci ako např. poľský trumpetista Piotr Wojtasik, rakúský saxofonista Harry Sokal, Kornel fekete Kovac z Maďarska, či americký trumpetista Ryan Carniaux žijúci v Nemecku.

baros

Lukáš Oravec

Po absolvovaní Konzervatória v Žiline bol prijatý na Royal Academy of Music Aarhus (DK). Študoval odbor klasickej hudby  a jazzovú trúbku. V štúdiu pokračoval na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně. Od roku 2011 sa venuje štúdiu jazzovej interpretácie na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně  a bol prijatý na jazzovú katedru Master of Arts City of Vienna University (AT). Lukáš Oravec spolupracoval v mnohých bigbandoch a projektoch ako RAMA Big Band (DK) a v rôznych medzinárodných obsadeniach pod vedením Jens Christian Jensena, Geir Lysne, Ian McDougalla a mnohými ďalšími. Od roku 2003 bol členom Big Band Žilinského konzervatória.V súčasnosti je členom Big Bandu Gustava Broma a Bandu Mila Suchomela. Lukáš taktiež pôsobil v žilinskej formácií Balkansambel (SK) a v brnenskej kapele Next Phase (CZ). Od roku 2012 hrá so svojím projektom Lukáš Oravec Quartet (SK/HU), s ktorým už má za sebou najvyššie ocenenie v súťaží nové tváre slovenského jazzu za “zrelý kolektívny výkon”. Debutový album “Introducing Lukáš Oravec Quartet” vyhral cenu Esprit 2013 za najlepší jazzový album roku. Ako interpret má za sebou viacero súťaží. “Absolútny víťaz” v hre na trúbke na súťaži konzervatórií (2005), 1. miesto v II. kategórii v hre na trúbke súťaži konzervatórií (2007), 1. miesto za medzinárodný festival dychových orchestrov Rybnik, Poľsko (2007) a Nové tváre slovenského jazzu cena za “presvedčivý interpretačný výkon” (2012).

lukas

Tešíme sa na Vašu návštevu!

zdroj: Lukáš Oravec

Rezervácie prijímame na tel.č.: 0911 032 725

Vstupné: 3 €

Share →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *